منطقه حفاظت شده قرخود

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منطقه حفاظت شده قرخوددر سال 1350 حفاظت شده اعلام گردید  و در سال 1355 به پارک ملی ارتقاء یافت و با پارک ملی گلستان ادغام گردید

 

تاریخچه :

این منطقه اولین بار در سال 1350 حفاظت شده اعلام گردید  و در سال 1355 به پارک ملی ارتقاء یافت و با پارک ملی گلستان ادغام گردید. مجددا در سال 1361 از آن تفکیک و به عنوان منطقه حفاظت شده قرخود تعیین گردید. که یکی از ویژگی های خاص این منطقه داشتن جامعه کهنسال ارس می باشد.

موقعیت جغرافیایی :

منطقه حفاظت شده قرخود که جزء پناه گاههای ایران می باشد در شمال غربي استان خراسان بين31/37 تا 20 /37 عرض شمالي و 40/56 تا 09/56 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 43778 هكتار مي باشد. این منطقه در منتهى اليه غرب شهرستان بجنورد در شمال خراسان و در شهرستان درگز واقع شده است. نکته قابل ذکر در رابطه با این منطقه مجاورت آن با پارک ملی گلستان است.

زندگی جانوری:

زندگی جانوری در این منطقه بسیار متنوع بوده و شامل: قوچ ميش اوريال، كل و بز‌، پلنگ، گرگ، ‌گراز، ‌خرس قهوه اي، آهو، كفتار،‌ روباه، ‌شغال، ‌خرگوش، ‌تشي، انواع گربه هاي وحشي، ‌سمور و سنجاب است. بزرگترين قوچ و ميش ايران( قوچ اوريال) را مى توان در اين منطقه ديد

از انواع پرندگان موجود در این منطقه می توان به كبك، تيهو، ‌سياه سينه، ‌انواع كبوتر و‌ انواع پرندگان شكاری اشاره کرد.

پوشش گیاهی :

در دامنه های جنوبی رشته کوههای قرخود گونه های گیاهی نظیر گونه های ارس، زرشک، درمنه ، گون، چمن، پری، شور

اسفناج کوهی، باریجه  و کنگر می رویند. دامنه های شمالی دارای پوشش گیاهی با غنای بیشتر شامل گونه هایی مانند : کرکو، سیاه تلو، ازگیل، زالزالک، تاغ، گلابی وحشی، تنگرس، قیچ ، بارهنگ، زنبق و... است. به دليل آنكه اين منطقه از بهترين و مهم ترين زيستگاه هاى قوچ و ميش اوريال( بزرگترين قوچ و ميش ايران) بوده و داراى پوشش متراكمى از درختان ارس است داراى ارزش فراوان پژوهشى و تفريحى است.

اقلیم:

بر اساس روش کوپن، اقلیم منطقه از نوع آب و هوایی استپ ( بیابانی) معتدل می باشد. متوسط بارش سالانه در واحد اراضی دشت در حدود 176 میلیمتر، دمای متوسط سالانه 4/12 درجه سانتیگراد و شیب عمومی 5-0 درصد می باشد. خاک منطقه سیلتی کی لوم و از نظر زمین شناسی بر روی دشت های آبرفتی پادگانه های جوان دوران چهارم قرار گرفته است.

 

مطالب مرتبط


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
42
مطالب
402
نمایش تعداد مطالب
739608
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی موضوعات آمایش سرزمین منطقه حفاظت شده قرخود
Web Analytics