رونق بازار پایان نامه فروشان در نبود یک نهاد متولی مسئول

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رونق بازار پایان نامه فروشان در نبود یک نهاد متولی مسئول

معاون آموزشی دانشگاه ایلام گفت: متاسفانه در نگاه کلی پایان‌نامه‌ها فقط وسیله و مجوزی برای اخذ مدرک هستند و تاکنون نتوانسته‌اند به معنای واقعی مشکلی از مشکلات جامعه را حل یا برای مسئله‌ای راه‌حل ارائه کنند اما با رویکرد جدید دانشگاه سعی بر آن است تا این موضوع به نحو احسن مدیریت شود.

سرفصل دروس اکثر رشته‌ها نیازمند بازبینی است

نعمتی  در پاسخ به این سوال ایسنا درباره‌ اینکه چرا بسیاری از سرفصل‌های دروس جوابگوی نیازهای امروز علمی جامعه نیست، گفت: وزارت علوم بر این موضوع اشراف کامل دارد و برای برخی رشته‌ها بازبینی‌های لازم انجام شده و رشته‌ها و بالطبع سرفصل‌های آن به سمت کاربردی شدن می‌روند.

چرا بازار پایان‌نامه فروشان سکه است؟

وی درباره معضل پایان‌نامه فروشی گفت: امروز هیچ یک از مجامع علمی نمی‌توانند این موضوع را انکار کنند چون این گروه‌ها آزادانه در کنار دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند که نمونه‌ آن در روبروی بزرگ‌ترین دانشگاه کشور یعنی دانشگاه تهران دیده می‌شود، بنابراین باید ریشه‌ها را بررسی کرد.

دانشجویانی که بدون زحمت در رشته‌های تاپ پذیرفته می‌شوند

معاون آموزشی دانشگاه ایلام تاسیس روزافزون واحدهای دانشگاهی با کیفیت پایین و رشد کمی بی‌رویه‌ تعداد دانشجویان را دلیل اصلی این رویه عنوان کرد و گفت: دانشجویی که بدون کنکور یا یا شرکت در یک آزمون فرمالیته در رشته‌های تاپ دانشگاهی پذیرفته می‌شود مطمئنا رنج پایان‌نامه نویسی را به خود نمی‌دهد و یا به عبارت بهتر از چنان توانایی علمی برخوردار نیست که بتواند پایان‌نامه ینویسد.

آزمون ورودی راحت و پاس کردن دروس راحت‌تر

نعمتی با طرح این سوال که آیا دانشجویان حقوق و برق امروز ما مانند دانش‌آموختگان۳۰ سال گذشته اهل تحلیل و تحقیق هستند، تصریح کرد:جواب خیر است چون آن دانشجویان رنج مطالعه و تحقیق را به خود می‌دادند اما امروز در این رشته‌ها دانشجویان بدون آزمون ورودی می‌توانند وارد برخی دانشگاه‌ها شوند و متاسفانه به علت کیفیت پایین این مراکز آموزش عالی، پاس کردن دروس راحت‌تر صورت می‌گیرد.

دانشجوی قوی به خود اجازه نمی‌دهد پایان‌نامه بخرد

وی افزود:  بازار پایان‌نامه‌فروشان بسیار گسترده است  وتوسط افراد بی‌نام و نشان و بدون هویت هدایت می‌شوند فلذا کنترل و ریشه‌کن کردن آن کار بسیار دشواری است و نیازمند یک همت والا توسط دست‌اندرکاران است.

معاون آموزشی دانشگاه ایلام گفت: در کشورهای توسعه یافته بر خلاف ایران ورود به دانشگاه در  هر رشته‌ای راحت است اما فارغ‌التحصیل شدن توانایی می‌خواهد در حالی که متاسفانه در ایران امروز با وجود توسعه‌ بی‌رویه دانشگاه‌ها هم ورود و هم فارغ‌التحصیل شدن کار سختی نیست و به قول دانشجویان «شب امتحان می‌شود خواند.»

رقابت در مقاله‌نویسی معضلی دانشگاهی

نعمتی ادامه داد: متاسفانه مشکل دیگری به نام مقاله نویسی صرف در دانشگاه‌ها باب شده است که هم دانشجویان و هم اعضای هیئت علمی را به نوعی گرفتار خود کرده است و برخی از افراد جامعه‌ علمی برای گرفتن ترفیع و ارتقاء حاضرند یا مقاله بخرند یا کارهای دیگران را با اندکی تغییر به نام خود بزنند.

آیا «همانندجو» و «ایران‌داک» بازار پایان‌نامه‌فروشان را کساد می‌کند؟

وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم به تنهایی نمی‌تواند با این مشکل مقابله کند، تصریح کرد: با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت برای حل این مشکل هم‌افزایی ۱۰ تا ۱۵ وزاتخانه به عنوان متولی الزامی است، هر چند در وزارت علوم به تازگی نرم‌افزار «همانندجو» و «ایران‌داک» طراحی شده و  می‌توانند مانع سرقت علمی شوند اما کارهایی بیش از این نیاز است.

در تخلفات علمی جرم تعریف و جزا تعیین شود

معاون آموزشی دانشگاه ایلام گفت: اما تنها با این محدودیت‌ها نمی‌توان این مشکل را حل کرد چون این کار را باید در اساس اصلاح کرد و اصلاح واقعی آن از طرفی نیازمند کار فرهنگی و ارتقاء جایگاه علم و دانش‌ورزی و از طرف دیگرنیازمند تعریف جرم و تعیین جزا در این زمینه هستیم.

نعمتی گفت:رشد کمی و  بی‌رویه جذب دانشجو،عدم تناسب این رویه با بازار کار و توسعه بی‌رویه تحصیلات تکمیلی بدون توجه به زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از جمله مشکلات کلی نظام آموزشی هستند که امیدواریم با رفتن لایحه‌ وزارت علوم به مجلس این مشکلات حل شود.

 

مطالب مرتبط


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

همکاران و مدیران تارنما

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
47
مطالب
401
نمایش تعداد مطالب
844330
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی اخبارسایت رونق بازار پایان نامه فروشان در نبود یک نهاد متولی مسئول
Web Analytics