ویژگی های اقلیمی، محیطی، زیستی و جغرافیایی قم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فهرست مطلب

 شهر قم مرکز استان قم و نیز مرکز شهرستان قم می‌‌باشد. این استان در سال ۱۳۷۵ خورشیدی به استان تبدیل شد. قم در منطقه‌ای خشک و کویری واقع گردیده است با این وجود به علت اهمیت این شهر مرکزی برای مهاجرت مردم از شهرها و کشورهای گوناگون است

 

استان قم در عرض های میانی نیم کره شمالی واقع شده و از این نظر باید دارای آب و هوای معتدل باشد، اما وجود عوارضی چون کویر نمک و حوض سلطان،ساعات طولانی تابش مستقیم آفتاب، تبخیر بسیار زیاد در سطح کویر، نداشتن ارتفاعات بلند در مرکز استان و وزش بادهای شرقی و غربی که در فصل تابستان گرما و در زمستان عامل سرمای خشک هستند، تماماً‌در ناپایداری اقلیم و گرم و خشک بودن منطقه در تابستان و سرد و خشک بودن آن در زمستان مؤثر می باشند.
میانگین بارندگی سالانه استان ،‌حدود 151 میلیمتر بوده و حداکثر متوسط بارندگی سالانه 220 میلیمتر و حداقل متوسط بارندگی سالانه 115 میلیمتر می باشد، چگونگی توزیع فصلی بارندگی در سطح استان نشان می دهد که 4/72 درصد بارندگی سالانه مربوط به فصل زمستان و بهار بوده و فصل تابستان با 2/1 درصد از بارندگی کمترین میزان بارندگی سالانه استان را دارد.
میانگین درجه حرارت سالانه استان 5/17درجه سانتیگراد است که بین حداکثر 1/20 درجه سانتیگرادو حداقل 2/13 سانتیگراد تغییر می کند متوسط تعداد روزهای بخبندان در استان نیز حدود 54 روز است که از آذر ماه شروع شده و تا بهمن ماه ادامه می یابد.

جریانهای غالب هوایی استان را در فصول سرد سال بادهای غربی تشکیل می دهد که با خود توده های هوای مرطوب را به منطقه می آورد،‌ در حالیکه جریانهای هوای شرقی ،‌تحت تأثیر سیستم پرفشار جنب حاره وزیده و با خود گرما و شن و ماسه به منطقه می آورد. به رغم حاکمیت شرایط اقلیمی نیمه خشک در گستره استان، وجود ناهمواری ها در قسمت غرب و جنوب غربی موجب پیدایش تنوع اقلیمی در استان شده است، این در حالی است که نبود ارتفاعات یا اهمیت کم آنها در قسمت مرکزی، شرق و شمال استان سبب شده است در بیشتر طبقه بندی های اقلیمی،این پهنه به عنوان یک ناحیه گرم و خشک بیابانی معرفی شود.

 شهر قم مرکز استان قم و نیز مرکز شهرستان قم می‌‌باشد. این استان در سال ۱۳۷۵ خورشیدی به استان تبدیل شد. قم در منطقه‌ای خشک و کویری واقع گردیده است با این وجود به علت اهمیت این شهر مرکزی برای مهاجرت مردم از شهرها و کشورهای گوناگون است.

قم جزو معدود شهرهای جهان است که تقریبا در تمام طول تاریخ اسلام فقط شیعه نشین بوده است


 ریشه نام این شهر به "کومه" به معنای آلاچیق مانندی که چوپانان برای استراحت می ساختند، باز می گردد. بنابر داستانی نام قم از یک حدیث منسوب به محمد پیامبر اسلام گرفته شده است.

قم چندین نام دارد که از جمله نامهای آن می توان به اینها اشاره کرد.

«مجمع انصار القائم (عج)» یعنی محل تجمع یاران امام زمان.
«
مأوی للفاطمیین» یعنی پناهگاه منسوبین به فاطمه زهرا است.
«
شهر خون و قیام». این عنوان به دلیل نقش فعال این شهر در تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی به این شهر داده شده است

شهری است در حاشیه کویر، که در فاصله 140 کیلومتری جنوب شهر تهران قرار دارد. وسعت این شهرستان برابر با وسعت استان قم می‌باشد و دارای ۵ بخش، ۱۰ دهستان و ۳۶۳ آبادی دارای سکنه است. پنج بخش آن عبارت اند از: جعفرآباد، خلجستان، مرکزی ،سلفچگان و کهک می‌باشد .

از لحاظ جغرافیای قم همسایه جنوبی استان تهران است. دریاچه حوض سلطان در استان قم و چهل کیلومتری شهر قم واقع شده است. بلند ترین ارتفاعات کوهستانی این استان در ۴۵ کیلومتری شهر قم، منطقه فردو، به نام قله برف انبار به ارتفاع ۳۱۵۰ متر می باشد که در فصول سرد سال یخچالی دارد که نام این کوه نیز برگرفته از آن است.

مساحت شهر قم حدودا یازده هزار و سیصد کیلومتر مربع است که اندکی از کشور لبنان بزرگتر است(مساحت لبنان=ده هزار و پانصد کیلومتر مربع)

آرامگاه معصومه دختر امام موسی کاظم و مسجد جمکران دو جاذبه توریستی این شهر می‌باشند.

از لحاظ تاریخی روایتهای گوناگونی در مورد تأسیس شهر قم وجود دارد. یک گزارش تاریخی بر آن است که شهر قم در سالهای دور توسط مهاجرانی که از یمن به ایران هجرت کرده بودند تأسیس شده است

 

آب و هوای قم در طبقه بندی اقلیمی کشور در زمره آب و هوای نیمه بیابانی (جزو اقلیم کویری و خشک) محسوب می‌شود چون نزدیک به منطقه بیابانی مرکز ایران است. تابستانهای آن گرم و خشک و زمستانهای آن کم و بیش سرد است اختلاف دمای سالانه نسبتاً زیاد و در اغلب اوقات خشکی هوا غلبه دارد. علیرغم آب وهوای خشک ونیمه بیابانی این استان مناطق خوش آب وهوایی اطراف شهر قم وجود دارد که برخوردار ازآب وهوای سرد کوهستانی بوده ومحل مناسبی برای گذران تعطیلات وایام گرم سال می‌باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
88
مطالب
401
نمایش تعداد مطالب
1015249
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی موضوعات اقلیم شناسی ویژگی های اقلیمی، محیطی، زیستی و جغرافیایی قم
Web Analytics