تحلیل نابرابری فضایی محلات قم، الگویی مناسب در تحقق شهر اسلامی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مساله نابرابری محلات شهری چالشی اساسی در مسیر توسعه و تحقق شهرسازی اسلامی است.

کارشناس ارشد مدیریت و برنامه ریزی شهری، در خصوص راهکار لازم برای حل نابرابری فضایی محلات شهری گفت: مساله نابرابری محلات شهری چالشی اساسی در مسیر توسعه و تحقق شهرسازی اسلامی است. به خصوص برای شهرهای با جمعیت بالا که منطقه جغرافیایی وسیعی را در بر می گیرد. این نابرابری ها، تهدیدی جدی برای حصول توسعه متعادل و متوازن مناطق است و دستیابی به وحدت و یکپارچگی ملی و منطقه ای را دشوار می نماید.

ابوالفضل معرفی در مصاحبه با سایت مرجع تخصصی علوم جغرافیایی، روستا شهر، در این خصوص افزود: در کلانشهر قم، همانند دیگر کلانشهرها، غلبه بخش خدمات، بر پیکره بخش های اقتصادی، گسترش شتاب آلود زیر ساخت ها و امکانات و توان ها در فضای نقطه ای، تغییر در نوع ارتباط و غیره، همگی آهنگ نوین، در شکل گیری فضا را سر می دهند که انعکاس کالبدی آن سیمای نامتجانس در جهت توزیع و پراکنش جمعیت/فعالیت در عرضه سرزمینی است.

آقای معرفی از جمله علل اصلی نابرابری فضایی محلات شهری قم را عدم انجام طرح های مرتبط با نابرابری های فضایی و برنامه ریزی برای بهبود بسترهای محلات شهری می داند و در این خصوص اشاره داشت: شهر قم یکی از شهرهای پرجمعیت کشور است که در سال های اخیر با رشد شتابان مهاجرت و شهرنشینی مواجه بوده است که در این روند پرشتاب با مسائل فضایی متعددی همچون شکل گیری سکونتگاههای غیر رسمی، توزیع فضایی نامتعادل منابع و امکانات خدماتی و گسترش کالبدی -فضایی نامناسب روبه رو بوده است. رشد شتابان شهر نشینی و مهاجرت در شهر قم سبب ورود سرمایه، امکانات جذب توانهای محلی و حوزه ای، انباشت های انسانی در رهگذر این تحول استحاله فضایی در قالب نا برابری های اجتماعی و زیست محیطی و ترافیکی شهرسازی شده است.

آقای معرفی در پایان یادآور شد که مدلسازی صحیح از نابرابری های فضای محلات شهری در زمینه های مختلف چون فرهنگی زیست محیطی- ترافیکی و شهرسازی می تواند در حد بسیار زیادی شهرداران مناطق را در برنامه ریزی صحیح یاری رساند.

 

مطالب مرتبط


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
42
مطالب
402
نمایش تعداد مطالب
792124
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی موضوعات برنامه ریزی شهری تحلیل نابرابری فضایی محلات قم، الگویی مناسب در تحقق شهر اسلامی
Web Analytics