رشد هوشمند شهری (Urban Smart Growth) - ساخت همسایگی قابل دسترس پیاده

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مشاهده در ادامه مطلب


جوامع قابل دسترس پیاده به مکان های قابل طراحی برای زندگی، کار، یادگیری، عبادت و بازی گویند و بنابراین یک جز کلیدی رشد هوشمند است. شرایط مطلوب آنها بخاطر 2 عامل است:
اول: جوامع قابل دسترس پیاده درون مکان های امن پیاده ( مانند مسکن، ادارات و خرده فروشی ها) و خدمات (مانند حمل و نقل ، مدارس، کتابخانه ها) قرار گرفته اند که نیاز ساکنان جامعه و کارکنان بر یک پایه است.
دوم: جوامع قابل دسترس پیاده فعالیتهای پیاده را ممکن می سازد، بنابراین گزینه های حمل و نقل توسعه می یابد چشم انداز خیابانی را ایجاد می نماید که به کابران بهتر خدمات می دهد.
برای توسعه دسترسی پیاده، جوامع باید کاربری ها را ترکیب کنند و ساختمان ها را فشرده بنا نموده و راه های پیاده امن و جذاب تامین نمایند. جوامع قابل دسترس پیاده مساله جدیدی نیست. از نیم قرن گذشته جوامع سرتاسر جهان همسایگی ها، جوامع ، شهرها و شهرک هایی را بر فرض دسترسی پیاده ایجاد کرده اند. در 50 سال گذشته اقدامات عمومی و خصوصی اغلب موانعی را بر سر راه جوامع قابل دسترس پیاده ایجاد کرده اند. مقررات کاربری سنتی اغلب ترکیب کاربری ها را ممنوع کرده، بنابراین سفرها را طولانی ساخته و دسترسی پیاده را در مقایسه با دیگر اسکال مسافرت کمتر کرده است. این جهت گیری برخلاف توسعه کاربری ترکیبی است. بسیاری از جوامعی که پراکنده تا حد زیادی وابسته به ماشین هستند نوعی از خیابان و اقدامات عملی توسعه ای را بکار می گیرند که فعالیت پیاده را کاهش می دهد.
هرچه که مزایای شخصی و اجتماعی جوامع قابل دسترس پیاده درک شود – مزایایی شامل : هزینه های کمتر حمل نقل، تعامل اجتماعی بیشتر، پیشرفت سلامتی فردی و زیست محیطی و توسعه قدرت انتخاب مصرف کننده – بسیاری جوامع از بخض خصوصی و عمومی تا به توسعه مکان های قابل دسترس پیاده کمک نمایند. طراحی کاربری و اجتماع نقشی محوری در تقویت محیط های پیاده ایفا می نمایند. از طریق ساخت مکان هایی با مقاصد چندگانه درون همسایگی های مجاور، جایی که خیابانها و پیاده روها همه اشکال حمل و نقل را متعادل ساخته، جوامع چارچوبی اساسی برای توقویت ذسترسی پیاده دارند.

منبع: رهنما و عباس زاده ، 1387

 

 

مطالب مرتبط


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
42
مطالب
402
نمایش تعداد مطالب
787325
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی موضوعات برنامه ریزی شهری رشد هوشمند شهری (Urban Smart Growth) - ساخت همسایگی قابل دسترس پیاده
Web Analytics