اصول GIS Ready - بخش اول ( محیط AutoCAD)

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

یکی از شروط مهم موفقیت در هر طرح و پروژه ای برخورداری از داده ها و اطلاعات صحیح و طبقه بندی شده می باشد. در غیر این صورت باید زمان زیادی را برای تصحیح و تطبیق داده با واقعیت صرف کرد. در این راستا باتوجه به گسترش سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) و لزوم ارائه طرحها و پروژه های مختلف بصورت یکی از فرمت های رایج GIS آگاهی از نحوه صحیح و اصولی انتقال داده های توصیفی و مکانی به GIS که به GIS Ready معروف است را اجتناب ناپذیر می سازد.

به زبان ساده GIS Ready یعنی ایجاد، آماده سازی و پالایش داده های غیره جهت استفاده و بهره برداری در GIS

اطلاعات مکانی به روشهای مختلفی مانند: نقشه برداری زمینی، نقشه برداری هوایی، روشهای دورسنجی و روشهای آزمایشگاهی که همان محیط کامپیوتر و تلفیق دادهای 2 روش قبل است، ایجاد و در نهایت در محیط نرم افزارهای مختلف یکپارچه می شوند. اما جهت انتقال اطلاعات و داده های برداشت شده از نرم افزارهای دیگر به محیط GIS باید یکسری اصول و قواعد را رعایت گردد تا تصمیم گیریها و آنالیزهای صورت گرفته در این محیط با دقت بالایی همراه و عاری از هرگونه خطا باشد.
در اینجا به این اصول و قواعد اشاره خواهد شد.

قبل از پرداختن به این مسئله لازم است تا به صورت مختصر با چهارچوب ذخیره سازی و نوع داده های GIS آشنا شویم.

در سیستم اطلاعات جغرافیایی دو روش اساسی جهت ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد که بصورت Vector و Raster می باشد این دو مدل هرکدام از چندین فرمت مختلف پشتیبانی می کنند که رایجترین آنها ؛ .shp، gdb، .dbf، .tiff، و.. می باشد.

مدل Raster
این نوع مدل از یکسری مربعات کوچک که سلول یا پیکسل خوانده می شود تشکیل شده است. مثال بارز و عمومی این مدل عکسهای م باشد که با دوربین های عکاسی و گوشی های موبایل گرفته میشوند. اما در GIS هریک از این سلولها حاوی اطلاعات مکانی و توصیفی مانند: مختصات جغرافیایی، ابعاد عارضه، کاربری و... می باشد.

مدل Vector
مدل وکتوری که در ایم مبحث به آن پرداخته میشود، رایجترین و گسترده ترین مدل ذخیره سازی اطلاعات در GIS می باشد. در این مدل عوارض به 3 صورت:
Point (نقطه) - عوارضی مانند: نقاط شهری و روستایی، چاه آب، نقاط جمعیتی، تیرهای برق و..
Line (خط) – عوارضی مانند: شبکه راه ها و محورهای ارتباطی، رودخانه ها، گسل ها، خطوط انتقال آب، برق، گاز، و..
Polygon (سطح) - عوارضی مانند: ساختمانها، پارسل و بلوک های شهری و روستایی و ...

فرمت رایج داده های وکتوری .shp یا همان shapefile می باشد.

اکثر داده های غیره که وارد محیط GIS میشوند در ابتدای امر به مدل وکتوری و فرمت shapefile تبدیل می شوند. پس در نتیجه لازم است که اصول ذخیره سازی داده های وکتوری بصورت دقیق رعایت گردد.

در محیط اتوکد ( AutoCAD ) عوارض نقطه ای بصورت Point، عوارض خطی بصورت Line و Polyline و عوارض سطحی بصورت Polyline ترسیم می شوند.
اشتباه رایجی که بعضی از کاربران اتوکد مرتکب می شوند این است که این اصول را زیاد جدی نمی گیرند. درصورتی که رعایت این اصل یکی از فاکتورهای مهم در GIS Ready می باشد.

بعضی از اقدامات GIS Ready در نرم افزار مبدا (اتوکد ) صورت می گیرد که که عبارتند از:

-          لایه بندی و ترسیم عوارض در لایه مربوطه ( مثلا: منازل در لایه مسکونی، مراگز خرید و داد وستد در لایه تجاری و..)
                  (براساس استاندارد تعریف شده و یا خواست کارفرما)

-          عوارض خطی بهتر است بصورت Polyline ترسیم شوند مگر در صورتی که مقطع خاصی از عارضه مدنظر باشد.

-          عوارض سحطی باید بصورت Polyline بسته ترسیم شوند.

 

tarsim

 

-          در هنگام ترسیم به Vertex گذاری دقت شود.

-          مرز عوارض سطحی باید با دقت ترسیم شود تا بهم نرسیدگی و یا از هم رد شدگی نداشته باشند.
              ( در نرم افزار اتوکد این دو مقوله زیاد به چشم نمی آیند وی در محیط GIS بطور واضح قابل رویت بوده و جلوه بصری ناخوشایندی ایجاد میکند. از سوی دیگر از هم رد شدگی مرزهای 2 پلیگون باعث ایجاد پلیگون سومی که همان نقطه اشتراک دو   پلیگون است می شود).

 

naresidegi

 

 

radshodegi

 

-          در برخی موارد برای ترسیم یک پلیگون چند ضلعی از Line استفاده میشود تا مسیر ترسیم مشخص شود. بهتر است اینگونه خطوط در لایه خاصی ترسیم شوند تا در انتها پاک یا خاموش شوند.

-          در هنگام Copy و Past عوارض دقت شود تا عوارضی ناخواسته تکرار نشوند، زیرا در محیط GIS هنگام تجزیه و تحلیل باعث میشود نتایج نادرستی استخراج گردد.

-          در پایان کار بهتر است لایه های غیر ضروری خاموش و فریز شوند.

 

تا اینجا به بخشی از فرایند GIS Ready که در محیط اتوکد است، اشاره شد. در ادامه، بخش دیگری از فرایند که در محیط GIS است اشاره می شود.

 

 

 

 

Chanal

 

 

مطالب مرتبط


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
219
مطالب
401
نمایش تعداد مطالب
1369782
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی موضوعات سنجش از دور و GIS اصول GIS Ready - بخش اول ( محیط AutoCAD)
Web Analytics