آموزش نرم افزار سوپردیسشن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آموزش نرم افزار سوپردیسشن را در اینجا مشاهده نمایید

نرم افزار Super Decisions یکی از نرم افزارهایی کاربردی مورد استفاده برای  دوستان جغرافیا، شهرساز و غیرشهرساز است که  برای تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و تحلیل شبکه ای (ANP)به کار می رود. آموزش این نرم افزار کاربردی در سایت روستاشهر و بازنشهر از سایت شارنامه در اختیار دوستان علاقه مند قرار می گیرد.
سوپردسیشن
ابتدا آموزش تصویری Super Decisions که وبسایت شارنامه زحمت تهیه اون رو کشیده واستون میذارم. ابتدا از مدل تحلیلی AHP شروع شده و بعدش به مدل ANP می پردازه.

برای اجرای این تمرین بایستی نرم افزار Flash Player بر روی کامپیوتر شما نصب باشد. با نرم افزار کا ام پلیر (KM)نیز می توانید آنرا مشاهده نمایید

نرم افزار Super Decisions رو هم از لینک زیر می تونید دانلود کنید:
نرم افزار Super Decisions

قسمت اول: مقایسه دودویی در نرم افزار Super Decisions
در این قسمت خواهید آموخت که چگونه با استفاده از نرم افزار Super Decisions ، یک ماتریس مقایسه دودویی ساده برای مقایسه ۳ نوع خودرو بر اساس یک معیار مشخص، بسازید.
برای مقایسه دودویی گزینه ها ۴ روش مقایسه پرسشنامه­ای، ماتریسی، شفاهی و گرافیکی وجود دارد. پر کاربردترین روش، روش ماتریسی است که ما از آن استفاده خواهیم نمود.

علاوه بر روش های ذکر شده شما قادرید با استفاده از گزینه Direct Data Entry معیارهایی که مقادیر مشخص دارند را وارد کنید تا نرم افزار آنها را نرمال کند.

دانلود آموزش قسمت اول

 

قسمت دوم: ساخت سلسله مراتب سه سطحی در نرم افزار Super Decisions

در این آموزش خواهید آموخت که چگونه با استفاده از نرم افزار Super Decisions ، سه خودرو را بر اساس ۴ معیار قیمت، راحتی، میزان مصرف سوخت و اعتبار آن برای خرید (هدف شما از تحلیل) اولویت بندی کید. قبل از اولویت بندی خودروها بایستی معیارهایتان را نیز بر اساس هدف امتیازدهی کنید. این امتیازدهی از مقایسه دودویی معیارها بدست می آید.

سوپرماتریس ها

سوپر ماتریس بدون وزن (Unweighted Supermatrix): ماتریس حاوی اولویت ها که از مقایسه دودویی بدست آمده است.

سوپر ماتریس وزن دار (unweighted supermatrix): در ماتریس وزن دار، عناصر ماتریس در وزن خوشه ضرب می شود. در سلسله مراتب، ماتریس وزن دار با ماتریس بدون وزن مشابه است.

سوپر ماتریس کران دار (Limit Supermatrix): سوپر ماتریس کران دار از به توان رساندن ماتریس وزن دار تا زمانی که converge شده و به پاسخ برسد، بدست می آید.

دانلود آموزش قسمت دوم

 

 

قسمت سوم: از AHP به ANP در نرم افزار Super Decisions

در این آموزش تفاوتهای این دو مدل نسبت به هم بیان خواهد شد و آنگاه یک مدل ساده ANP مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدل سلسله مراتبی (AHP) خوشه هدف دارد اما مدل شبکه ای (ANP) یک خوشه معیار و یک خوشه گزینه دارد و هیچ خوشه هدفی ندارد.

تعییین اولویت معیارها
در AHP شخص به این سوال پاسخ می دهد که: معیار ۱ در مقایسه با معیار ۲ با توجه به هدف چه اهمیتی دارد؟
در ANP معیارها با پرسیدن میزان اهمیت آنها در گزینه ها، اولویت بندی می شوند. در این حالت چون گزینه واقعی و در دسترس ماست، راحت تر می توانیم به این پرسش پاسخ دهیم.


چرا نتایج در دو مدل متفاوت است؟
در AHP – کاربر به صورت سلسله مراتبی عمل می کند و مقایسه ها را از بالا به پایین انجام می دهد. در این حالت به خود گزینه ها توجهی نمی شود و همین عامل است که ممکن است باعث اغراق در اهمیت یک معیار شود.
در ANP – کاربر از طریق مقایسه بازخوردها می آموزد که اولویت یک معیار آنچنان که به نظر می رسد بالا نیست و ممکن است معیار دیگری وزن بالاتری بگیرد.


وابستگی درونی و بیرونی
وابستگی بیرونی – گره مادر و گره هایی که بایستی با هم مقایسه شوند در خوشه های متفاوت قرار دارند. در این حالت یک ارتباط بین خوشه گره مادر به سمت خوشه دیگر برقرار می شود.

وابستگی درونی – گره مادر و گره هایی که بایستی با هم مقایسه شوند در خوشه یکسان قرار دارند. در این حالت خوشه به خودش مرتبط می شود و یک حلقه پدیدار می شود.

دانلود آموزش قسمت سوم

 

 

قسمت چهارم: آموزش نرم افزار به زبان انگلیسی و فایل WORD

دوستانی که مایل هستند آموزش را به زبان اصلی نرم افزار بیاموزند می توانند فایل ورد زیر رو که تمرین کاربردی برای سوپردسیشن در 82 صفحه است رو دانلود و مطالعه نمایند.

 

دانلود آموزش به زبان انگلیسی فایل ورد

 

رمز تمامی فایل های فشرده وب سایت روستا شهر آدرس آن می باشد

www.rostashahr.ir

 

 

کلمات مرتبط


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
42
مطالب
402
نمایش تعداد مطالب
803350
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آموزش نرم افزار آموزش نرم افزار سوپردیسشن
Web Analytics