کاربرد روش حداقل مربعات جزئی (PLS) در مدلسازی معادلات ساختاری و علوم انسانی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پس از آنکه جورسکاگ در 1967 تحلیل عاملی حداکثر درستنمایی را ابداع نمود و در 1973 به بسط برآورد سیستم های معادلات ساختاری پرداخت

پس از آنکه جورسکاگ در 1967 تحلیل عاملی حداکثر درستنمایی را ابداع نمود و در 1973 به بسط برآورد سیستم های معادلات ساختاری پرداخت، مدلسازی معادلات ساختاری به یکی از روش های پژوهش های تجربی تبدیل شد. در مدلسازی معادلات ساختاری (SEM)   از دو روش مدلسازی مبتنی بر کواریانس (CBSEM)   و مدلسازی مبتنی بر واریانس می توان استفاده نمود. در روش CBSEM   هدف نزدیک شدن ماتریس کواریانس نظری به ماتریس کواریانس مشاهده شده در نمونه می باشد و از روش های برآورد حداکثر درستنمایی و کمترین مربعات تعمیم یافته برای این منظور استفاده می شود. برقراری پیشفرض هایی همچون توزیع نرمال معرف های مشاهده شده و حجم نسبتا بالای نمونه مورد نیاز است. از جمله راه های جایگزین در صورت نقض این پیش فرض ها استفاده از روش حداقل مربعات جزئی (PLS)   می باشد. هریک از این روش ها می توانند پارامترهای مدل را به صورت کاملا متفاوت برآورد نمایند. از این روی انتخاب روش مناسب جهت تحلیل اطلاعات امری ضروری به نظر می رسد. بنابراین چنانچه مدل شما دارای شرایط ذیل می باشد، استفاده از روش PLS   برای تحلیل مدل مورد نظر پیشنهاد می شود :

1. روش PLS (حداقل مربعات جزئی) شامل مجموعه ای از رگرسیون های متوالی OLS    می باشد و ضرورتی در نرمال بودن توزیع مشاهدات وجود ندارد.

2. استفاده از روش OLS   نشان از سازگاری روش حداقل مربعات جزئی با نمونه های کوچک دارد. درحالیکه در روش CBSEM   مبتنی بر ML    یا GLS   حداقل 200 نمونه مورد نیاز است.

3. با توجه به اینکه در PLS   فرض بر این است که تمام بلوک ها ترکیباتی خطی از معرف هایشان هستند، مشکلات شایعی همچون راه حل های ناسره و مشخص نبودن عوامل که برخی مواقع در تکنیک های CBSEM روی می دهد، بروز نمی کند. 

 

ویژگی های جدید نرم افزار SmartPLS

 

ایجاد مدلیابی مسیر با روش PLS هیچگاه ساده تر از اکنون نبوده است. محیط کاربری گرافیکی نوآورانه این نرم افزار به شما اجازه می دهد یک مدل برای خود در طول چند دقیقه ایجاد کنید. کار کردن با ویرایشگر مدل SmartPLS واقعاً برای کاربران جذاب است.

 

  • مدیریت پروژه ها به صورت کاملاً حرفه ای: مرورگر جدید SmartPLS به شما امکان می دهد بطور حرفه ای پروژه های خود را مدیریت و اداره کنید. با یک کلیک شما می توانید یک پروژه جدید ایجاد کنید، مجموعه داده های خود را به نرم افزار وارد کنید، و نیز از این داده ها برای پروژه های SmartPLS خروجی و ورودی بگیرید. کار کردن با پروژه ها هیچگاه از شرایط فعلی در نظر گرفته شده در این نرم افزار ساده تر نبوده است.
  • دسترسی به آخرین روش های PLS برای تحلیل: نرم افزار SmartPLS نسخه 3 شامل آخرین امکانات طراحی شده برای تحلیل است که برای مثال در این زمینه می توان از ماتریس تحلیل اهمیت عملکرد (IMPA)، تحلیل چند گروهی (MGA)، مدل های جزئی سلسله مراتبی، مدل های مرتبه دوم، روابط غیر خطی (برای مثال تاثیرات درجه دوم)، تحلیل تایید چهار مرحله ای (CTA)، بخش بندی ترکیب محدود (FIMIX)، و بخش بندی پیش بینی گرا (POS) نام برد. این نسخه از نرم افزار، قوی ترین و سودمندترین حالت آن نسبت به گذشته است.
  • مشاهده مستقیم نتایج در پنجره مدل سازی جدید SmartPLS: آیا شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که دوست ندارید نتایج تحلیل خود را به صورت جامع مشاهده کنید؟ در صورت تمایل به انجام این موضوع از پنجره مدل سازی جدید نرم افزار SmartPLS استفاده کنید. در این پنجره بسیاری از گزینه ها برای نمایش مستقیم نتایج مربوط به الگوی مدل سازی PLS به صورت گرافیکی در نظر گرفته شده است. شما همچنین می توانید نتایج الگوی مدل سازی PLS را به صورت گروهی بطور مستقیم مشاهده کنید و روابط قوی موجود بین این مدل ها را مشخص نمایید.
  • گزارش های جدید و امکان گرفتن خروجی مستقیم به نرم افزار اکسل: نسخه جدید نرم افزار SmartPLS امکان دسترسی سریع به نتایج را فراهم می کند. در این نسخه از هایپر لینک ها می توان برای دسترسی مستقیم به نتایج خاص استفاده کرد. آیکون های گرافیکی ارائه شده در این رابطه به شما امکان دسترسی سریع به نتایج تحلیل ها را می دهد. این نسخه از نرم افزار یک ویژگی جذاب جدید نیز در اختیار شما قرار می دهد که شما می توانید بطور مستقیم تمام نتایج گزارش شده را در یک فایل اکسل ذخیره کنید.
  • دریافت تمام اطلاعات مورد نیاز: شما احتمالاً به دنبال این هستید که بدانید تا چه میزان استفاده از ویژگی های متنوع قدرتمند تحلیل و تهیه گزارش در نرم افزار SmartPLS دشوار است. محیط کاربری نسخه جدید این نرم افزار ساده است و در آن توضیحات کافی در زمان شروع کار با یک الگوریتم و مستندسازی توضیح ها با استفاده از همه روش ها در نظر گرفته شده و به همراه آن تنظیمات مشخصی نیز وجود دارد که شما می توانید از آنها برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود استفاده کنید.

 

 

کلمات مرتبط


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار تارنمای روستا شهر مطلع شوید.

تماس با ما

اطلاعات تماس تیم مدیریت تارنمای روستاشهر

  • شماره تماس : 09125518462

 

 

روستا شهر به روایت آمار

کاربران
42
مطالب
402
نمایش تعداد مطالب
803345
شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آموزش نرم افزار کاربرد روش حداقل مربعات جزئی (PLS) در مدلسازی معادلات ساختاری و علوم انسانی
Web Analytics